Ara

Teşvik Danışmanlığı Nedir? Ne İşe Yarar?

En son güncellendiği tarih: 31 Oca 2020


İş yeri sahibi olmak her ne kadar heyecan verici bir süreç olsa da birçok sorumluluğu beraberinde getirir. Yöneticilik yapmanız gereken onlarca personel, vermeniz gereken kararlar ve daha birçok iş ile saatleriniz hatta günleriniz geçip gidebilir. Şüphesiz en çok dikkat etmeniz gereken konulardan biri ise işlerinizin işleyişini bozmadan şirket masraflarınızdan tasarruf edebilmek olacaktır. Neyse ki bu zorlu süreç ile başa çıkmanızın bir yolu var.Teşvik Danışmanlığının Tanımı


Günümüzde şirket harcamalarınızdan tasarruf etmeniz için en iyi yöntemlerden biri çalışan masraflarınızdan tasarruf etmenin bir yolunu bulmak olacaktır. Şirket masraflarının en büyük kalemlerinden biri olan çalışan masraflarınızı çalışan gücünüzü etkilemeden azaltmanın yolu ise SGK teşviklerinden faydalanmaktır.


Ne yazık ki çoğu işletme sahibi faydalanabilecekleri SGK teşviklerinden haberdar değil. Bilgisi olan işletme sahipleri ise günlük iş yoğunlukları nedeniyle başvuru sürecini sürekli erteleyebilir. Üstelik yürürlükteki kanunların zor yorumlanması ve personel listelerinde gözden kaçabilecek herhangi bir ufak hata bile işletme sahiplerinin teşviklerden yararlanmasını imkansız hale getirir. İşte bu noktada teşvik danışmanı devreye girer.


Teşvik danışmanı, bir firmayı faydalanabileceği devlet teşvikleri ve bu teşviklerden yararlanma yolları ile ilgili bilgilendirir ve şirketin var olan devlet destekleri ile masraflarından tasarruf etmesini sağlar. Böylece teşvik başvurularında hata yapma riski de ortadan kalkmış olur.Şirketler Neden Teşvik Danışmanlığı Hizmeti Almalı?


Teşvik danışmanları şirketinizin yararlanabileceği SGK teşvikleri ve bu teşviklere başvuru konusunda size destek olur ve şirketinizin tüm teşviklerden eksiksiz bir şekilde yararlanmasını sağlarlar.


Teşvik konusunda danışmanlık hizmeti almak yerine çalışanlarınızdan birini teşvikleri takip etmesi için görevlendirebilirsiniz. Ancak çalışanınız günlük işlerinin yoğunluğunda yararlanabileceğiniz teşvikleri kaçırabilir ya da teşvik başvurularını ikinci plana atabilir. Bu da masraflarınızdan tasarruf edememenize neden olur.


Teşvik konularının takibi için ayrı bir eleman işe aldığınızda ise masraf kalemlerinize bu elemanın istihdamı için yapacağınız harcama da eklenir. Ancak teşvik konuları için bir danışmanlık hizmeti aldığınızda bu istihdam masrafından kurtulabilir ve çok daha az bir masraf ödeyerek devlet teşviklerinden faydalanabilirsiniz.


Teşvik danışmanlığının bir şirket için sağladığı diğer bir fayda ise şirketinizin mevzuat konusunda güncel kalmasıdır. Çünkü danışmanlar, şirketinizin yararlanabileceği olası teşviklerin takibini yaparken mevzuatta meydana gelen bir değişiklikten anında haberdar olurlar ve sizi de bu değişiklik konusunda bilgilendirirler. Böylece SGK mevzuatları konusunda her daim güncel kalabilir ve herhangi bir cezai yaptırıma karşı da korunmuş olursunuz.Teşvik Danışmanlığı Hizmetinin Kapsamı Nedir?


Güncel teşvik imkânları ile birlikte devlet, son altı ayı kapsayacak şekilde geriye dönük SGK teşvik başvurularına da imkân tanımaktadır. Bu nedenle teşvik danışmanlığı hizmeti aldığınızda öncelikle son altı ayda yaptığınız SGK masraflarınız için faydalanabileceğiniz geriye dönük teşvikler kontrol edilir. Faydalanabileceğiniz bir teşvik olması durumunda, geriye dönük masraflarınızdan tasarruf etmiş olursunuz.


Teşvik danışmanlığının bir diğer adımı da firmanızdaki çalışanların işe giriş durumu ve sayısına göre faydalanabileceğiniz teşvikleri takip etmek, sizi bu konuda bilgilendirmek ve başvuru sürecinde size destek olmaktır. Böylece güncel tüm teşviklerden haberdar olur ve çalışan harcamalarınızı buna göre planlayabilirsiniz.


Siz de şirketinizin devlet teşviklerinden faydalanarak tasarruf etmesini istiyorsanız ve bu iş için istihdam edecek personeliniz yoksa WRK İnsan Kaynakları gibi işinin uzmanı bir dış kaynaktan teşvik danışmanlığı hizmeti alabilirsiniz. Teşvik danışmanlığı dışındaki insan kaynakları operasyonlarınız için de güvenilir bir desteğe ihtiyaç duyarsanız WRK İnsan Kaynakları ile çalışanlarınızın:


  • Bordrolarının eksiksiz bir şekilde hazırlanmasını sağlayabilirsiniz.

  • Özlük işlemlerinin düzenli takibi için hiç zaman harcamazsınız.

  • İşe giriş, işten çıkış işlemlerini hızla tamamlayabilirsiniz.

  • Kıdem ve ihbar tazminatlarını kolayca hesaplayabilirsiniz.

  • Yıllık personel bütçesi hesaplamaları konusunda destek alabilirsiniz.


Böylece insan kaynakları operasyonlarınızı sorunsuzca yönetebilir, teşviklerden faydalanarak tasarruf edebilir ve şirketinizi büyütmeye odaklanabilirsiniz.

18 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör