Ara

Proje bazlı personel işe alırken nelere dikkat etmelisiniz?

En son güncellendiği tarih: 10 Ara 2019

İki çalışanınızın aynı anda hamilelik iznine ayrıldığını düşünün… İşler içinden çıkılmaz hale gelirdi değil mi?


Endişelenmeyin, yoğunluğunuz sezonsal olarak arttığında ya da çalışanlarınız uzun süreli izne ayrıldığında iş gücü kaynağınızın yetersiz hale gelmesi çoğu iş sahibinin yaşadığı bir problemdir. Bu noktada en etkili çözümlerden biri ise proje bazlı personellerdir. Belirli bir süre boyunca çalışan bu personeller, şirketinizin yoğun olduğu bazı dönemlerde çalışanlarınıza destek olmak için oldukça mantıklı bir çözümdür.


Proje bazlı işe alınan bir personel iyi bir iş etiğine sahipse, şirket kültürüne hızlı uyum sağlıyorsa, çabuk öğreniyorsa ve yöneticisinin verdiği işleri sorunsuz tamamlıyorsa bu personel günün sonunda tam zamanlı bir iş teklifi de alabilir. Bu tamamen işverenin ihtiyacına göre değişir. Bu durum hem işveren hem de personel açısından kazançlı bir durum gibi görünse de işverenlerin çoğu proje bazlı personelleri tek bir amaç ile işe alır. O da tam zamanlı bir personel masrafı yapmadan şirket işlerini yürütebilmektir. proje bazlı personel işe alırken dikkat etmeniz gereken belli başlı hususlar şu şekilde sıralanabilir:


1. Pozisyon ile ilgili bilgileri net ilettiğinizden ve personel adayının yetkinliğinden emin olun


Proje bazlı personel alımlarında en sık yapılan hatalardan biri işe alımların aceleye getirilmesidir. Bu da personelin yetkinliklerinin istenilen pozisyon ile örtüşmemesine neden olur. Böyle bir durum ile karşılaşmamak için:


• İşe alım yapacağınız pozisyonun gereksinimlerini iş ilanında net bir şekilde belirtin,

• Aday ile yüz yüze mülakat gerçekleştirin,

• Beklentilerinizi adaya net olarak ilettiğinizden emin olun,

• İlgili pozisyon için dil yeterliliği gerekiyorsa gerekli testleri yapmayı ihmal etmeyin,

• Adaydan referans isteyerek adayın iş geçmişi ve iş ortamına uyumluluğu konusunda araştırma yapın.


Tüm bunlarla birlikte söz konusu pozisyonun geçici olduğunu açıkça belirtmeyi ihmal etmeyin.


2. Proje bazlı çalışanlarınızı da eğitmeniz gerekir


Bazı işverenler proje bazlı çalışanların ofise geldiği anda işlere ayak uydurabileceği şeklinde bir yanılgıya düşebilmektedir. Proje bazlı elemanlar çalıştığınız alan konusunda bilgi sahibi olsa bile, işlerinizi yürütme şekliniz ve bazı görevlerde dikkat edilmesi gereken önemli noktalar gibi konularda yine de eğitim almak zorundadırlar.


Bu nedenle işe aldığınız kişinin ilk dakikadan işe alışmasını beklemek yerine kendisine süre vermeli ve işe adapte olmasına yardımcı olacak bilgileri kendisi ile ayrıntılı olarak paylaşmalısınız. Bu yüzden :


• Proje bazlı çalışanınız işe başlamadan bir oryantasyon programı yapmanız,

• Çalışana işe ayak uydurması için belirli bir süre vermeniz,

• İhtiyacı olduğu anlarda sorularına cevap vermeniz, işlerinizin daha hızlı düzene girmesi için faydalı olacaktır.


3. Gizlilik sözleşmesini ihmal etmeyin


İşverenlerin en çok sıkıntı yaşadığı konulardan biri de şirket içi bilgilerin güvenliğidir. Proje bazlı bir çalışan işe aldığınızda bu kişi üç gün sonra hiçbir mazeret göstermeden işten ayrılabilir. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için çalışanlarınıza şirket içi bilgileri başkalarıyla paylaşmalarını yasaklayacak bir gizlilik sözleşmesi imzalatmanız faydalı olacaktır. Bazı anlaşmalarda çalışanın rakip firmalar ile çalışmasına sınırlama getiren maddeler de bulunur.


4. Projenin süresi ve içeriği konusunda açık olun


Çoğu proje bazlı personel bir gün girdiği pozisyonda tam zamanlı olarak çalışacağını düşünerek daha fazla efor sarf eder. Ancak bir işveren olarak işe alım yaptığınız projenin geçici olduğunu, bitirilmesi gereken tarihi ve bu tarihe kadar gerçekleştirilmesi gereken iş kalemlerini proje bazlı çalışanınız ile net bir şekilde konuşmanız gerekir. Karşılıklı olarak sağlıklı bir iletişim kuramamanız projede sorun yaşamanıza neden olabilir.

İşe aldığınız personellerin özlük ve bordro işlemleri ile ilgili olarak profesyonel bir yardıma ihtiyaç duyarsanız @WRK İnsan Kaynakları’nın uzman kadrosundan destek alabilirsiniz.

17 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör