Ara

Performans Değerlendirme Nedir? Ne Değildir?Performans değerlendirme günümüzde çoğu şirkette uygulanmaktadır. Her çalışanın en az bir kez karşılaştığı bu uygulama kimileri için kişisel gelişim fırsatı kimileri için ise stres kaynağıdır.


Kısaca açıklayacak olursak performans değerlendirme, çalışanların sahip oldukları sorumluluklara göre çıkardıkları işi ve sonuçlarını resmi olarak ölçümleyen ve çalışanların zayıf yönlerini geliştirmeyi hedefleyen bir insan kaynakları prosedürüdür. İşverenler, sektör standartlarını ve çalışan yatırımının şirkete geri dönüşünü değerlendirmek ve çalışanların şirket kazancına ne ölçüde katkıda bulunduğunu ölçmek için de performans değerlendirmeyi kullanırlar.


Performans değerlendirme sürecinde çalışanlar, şirkette bulundukları süreye göre yıllık olarak değerlendirilir. Böylece performans derecelerine göre terfi ya da zam alırlar.


Performans Değerlendirme Neden Önemlidir?


  • Düzenli yapıldığı durumlarda performans değerlendirme yöneticilerin, çalışanların yaptıkları işi ve ulaştıkları kişisel gelişim hedefini takdir ettiklerini gösterir.

  • Çalışanların eksik oldukları noktalar ile ilgili geri bildirim alması gelişimleri açısından önemlidir. Düzenli bir performans değerlendirme sistemi ile çalışan, ihtiyacı olan geri bildirimi alabilir.

  • Performans değerlendirme, çalışan ile işverenin birbirlerinden olan beklentilerini anlamaları ve kurdukları iletişimi güçlendirmeleri için bir fırsattır.

  • Performans değerlendirme ile şirket çalışanlarının ihtiyaç duyduğu eğitimler kolayca belirlenebilir.

  • Düzenli yapılan performans değerlendirmeleri, çalışanın kariyerindeki ilerleyişini ve şirkete sağladığı katkıyı açıkça gösterebilir.


Performans Değerlendirmesinde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar


Performans değerlendirme teoride oldukça faydalı görünse de uygulama aşamasında sıkıntılar ile karşılaşılabilir. Çalışanlarla direkt iletişimi olmayan kişiler tarafından gerçekleştirilen performans değerlendirmesi çalışanlar için tek taraflı bir konuşma haline gelebilir.


Aynı zamanda çalışan kendisini iyi tanımayan birinden aldığı yorumlar ile kendini sınanmış ya da yetersiz hissedebilir ve buna bağlı olarak çalışanın verimliliği azalır. İşte bu nedenle performans değerlendirme, sadece prosedür olarak bir çalışanın değerlendirilmesi anlamına gelmez. Aksine tüm bu süreç çalışanın verimliliğine ve performansına katkıda bulunmak içindir.


Öte yandan performans değerlendirme çalışanların işlerine son vermek için bir bahane de değildir. Dikkatli yapılmayan bir performans değerlendirmesi sonucunda işten çıkarılan bir personel ile uyuşmazlık yaşandığında, işveren hukuki olarak haksız duruma düşebilir.

Bu noktada performans değerlendirme sürecinde yöneticilerin dikkat etmesi gerekenlere değinmek faydalı olacaktır. Özetleyecek olursak:


  • Performans değerlendirmesi çalışan ile iletişimi olan bir yönetici tarafından gerçekleştirilmelidir.

  • Performans değerlendirme süreci çalışanların üzerinde kendilerini sorgulanıyormuş gibi bir intiba yaratmamalıdır.

  • Değerlendirme süreci çalışan ile yaşanan kişisel problemlere değil, çalışanın eksik yönlerini geliştirmeye odaklanmalıdır.

  • Gerekli geri bildirim çalışanı azarlamadan sakin bir şekilde verilmelidir.


Performans Değerlendirme Yöntemleri


En sık karşılaştığımız performans değerlendirme yöntemlerinden biri kişisel değerlendirmedir. Bu yöntemde çalışana çoktan seçmeli ya da açık uçlu soruların bulunduğu bir form gönderilir ve belirli kriterlere göre çalışandan kendini değerlendirmesi istenir. Böylece yöneticiler çalışanın kendisi ile ilgili düşüncelerini de göz önünde bulundurur ve adil bir performans değerlendirmesi yapabilir.


Daha sonra şirket üst yönetimi de çalışanların değerlendirmeleri ile yöneticilerinin değerlendirmelerini karşılaştırabilir. Bu oldukça etkili bir yöntem olsa da süreç fazlasıyla yorucu olabilir. Çünkü çalışanların kendi değerlendirmeleri ve yönetici değerlendirmeleri arasında bir uçurum olabilir. Bu nedenle etkili bir sonuca ulaşmak için iki değerlendirme kanalının da tutarlı değerlendirmeler yapması gerekir.


Sık sık gündeme gelen diğer bir performans değerlendirme yöntemi de 360 derece performans değerlendirmesidir. Bu değerlendirmede çalışanın şirkete yaptığı katkılar, kendisi, takım arkadaşları ve diğer ekiplerin üyeleri tarafından değerlendirilir. Herkesin yaptığı yorumlar dikkatli bir şekilde incelenerek çalışana geri bildirim verilir. Bu değerlendirme yönteminde her çalışan kendi iş tanımına ve diğer ekiplerle yaptığı işlere göre değerlendirilir.


Performans değerlendirme şirketlerin gelişimi için kullanılabilecek faydalı bir uygulamadır. Ancak bu uygulamanın faydalarını görmek için çalışanları kendinize küstürmemeniz gerektiğini unutmamalısınız.

15 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör