Ara

Maaş ve Ücret Arasındaki Farkı Biliyor musunuz?

En son güncellendiği tarih: 31 Oca 2020


Günümüzde maaş ve ücret kavramları çoğu kişi tarafından karıştırılmaktadır. Aslında her ikisi de kişinin kazandığı para anlamına gelse de iş hayatında bu kelimeler işlevsel olarak farklı anlamlara gelmektedir.


Ücret ve maaş kavramlarının arasındaki farkı incelemeden önce bu iki kelimenin ne anlama geldiğine bir göz atalım.


Ücret nedir?


Ücret, bir işçinin yaptığı iş miktarı ve buna harcadığı süre için ya da yaptığı parça başına aldığı paradır. Ücret, kişinin günlük iş kapasitesine göre değişiklik gösterir. Başka bir deyişle ücret, günlük bazda ödeme alan ve üretim sektöründe çalışan işçilere verilir.

Ücret genellikle çalışma saatine göre hesaplandığından, daha fazla para kazanmak için söz konusu işte daha fazla süre harcanması gerekir. Kişi hastalık gibi nedenlerle işe gelmediği günlerde ödeme alamaz.


Tüm bu açıklamalar göz önünde bulundurulduğunda ücretli çalışan kişinin “mavi yakalı” olduğunu, iş yetkinliği konusunda tam anlamıyla kalifiye olmadığını ve günlük ücret aldığını söyleyebiliriz.


Maaş nedir?


Maaş; işveren ile çalışanın, bireyin performansına göre düzenli aralıklarla verilecek şekilde anlaştığı para miktarıdır. Maaş aylık olarak ödenir ve çalışan ne kadar fazla iş üretirse üretsin aynı parayı kazanır. Kişi, günün belirli saatlerinde çalışmakla yükümlüdür. Ancak işin yetişmediği durumlarda çalışan kişi, ekstra bir ücret almadan boş zamanını da işini bitirmek için kullanır. Çoğu şirkette kişinin yemek, yol ve sağlık sigortası gibi harcama kalemleri de maaş planına dâhil edilebilir.


Maaşlı çalışan kişileri “beyaz yakalı” olarak da adlandırabiliriz. Maaşlı çalışan personel iyi eğitimlidir. Genellikle şirkette çalışma kültürüne alışkındır.


Ücret ve Maaş Arasındaki Farklar


  • Maaş, bir çalışanın performansı için genellikle aylık olarak ödenirken ücret, belirli bir işi bitirmek için harcanan saate bağlı olarak değişkenlik gösteren bir paradır.

  • Maaş, çalıştığı alan için eğitim almış ve şirkete para kazandıracak pozisyonlardaki kişilere ödenir. Ücret ise çıraklık sistemi ile yetişmiş, marangoz, tesisatçı gibi üretim alanında saat usulü ile çalışan kişilere ödenir.

  • Maaş miktarı değişmez ve aylık olarak ödenir. Ücret ise çalışma saatleri değiştikçe farklılık gösterir.

  • Maaş, ofis ve yönetim işlerinde çalışanlara verilir. Ücret ise üretim süreçlerinde görev alan yarı kalifiye elemanlara ödenir.

  • Maaşlı çalışanlar mesai ücreti almazken ücretli çalışanlar mesai yaptıkları her ekstra saat için para alırlar.

Bu kadar farktan bahsetmişken maaş ve ücret kavramlarının sahip olduğu ortak bir özelliği de atlamamak gerekir. Kişi ister maaş isterse ücret alsın işveren, çalışan adına bir ücret pusulası ya da maaş bordrosu düzenlemek ile yükümlüdür.


Şirketler, çalışanları adına ücret pusulası düzenlemediklerinde para cezası ile karşılaşabilir.


Para Cezası ile Karşılaşmamak için Ne Yapılabilir?


Her bir çalışanınız için ücret pusulası ve bordro hazırlamak oldukça zorlu bir süreçtir. Hele bir de şirketinizin insan kaynakları departmanı yoksa, günlük işler arasında bordro işlemlerinde hata yapma ve bundan kaynaklı para cezası alma riskiniz oldukça yüksektir.

Bütçeniz sınırlıysa ve bu işlere bakacak yeni elemanlar alamıyorsanız bordrolama hizmetleri için dış kaynak kullanmak sizin adınıza en mantıklı seçim olabilir. Bordrolama süreciniz için WRK İnsan Kaynakları gibi bir dış kaynaktan faydalanarak :


  • Çalışanlarınızın bordrolarının eksiksiz doldurulmasını sağlayabilirsiniz,

  • Özlük işlemlerinin ve çalışanlarınızın işe giriş çıkış işlemlerinin yönetebilirsiniz,

  • Teşvik başvuruları için danışmanlık alabilirsiniz,

  • Yıllık izin sürelerinin takibini kolayca yapabilirsiniz.


Üstelik bordrolarınızdaki herhangi bir hatadan dolayı ceza aldığınızda, hizmet aldığınız firma cezanın sorumluluğunu da üstlenir.

250 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör