Ara

İyi Bir Çalışan Kadrosu Oluşturmak için 10 İpucu

En son güncellendiği tarih: 10 Ara 2019

Birlikte çalışmayı hayal ettiğiniz o mükemmel ekibi bir gecede kurmanız mümkün değil. Bu süreçte engellerle karşılaşabilirsiniz. Yeni işe aldığınız bir elemanın sorumlulukları konusunda endişeleri olabilir ya da iki çalışanınız sürekli kavga edebilir. Peki, birbiriyle uyum içinde çalışan bir ekibi nasıl kuracaksınız?
İşte mükemmel bir ekip oluşturmanızı sağlayacak on ipucu.


1. Ekibiniz için hedefler belirleyin


Çalışanlarınızın, başarıya ulaşmak için takım çalışması ve ekip ruhunun ne kadar önemli olduğunu anlaması gerekir. Ekibinize herhangi bir sorumluluk verdiğinizde kimin nasıl görev alması gerektiğini ön görebilmeleri önemlidir. Çalışanlarınız için hedefler belirlediğinizde her bir çalışanınız, bu hedeflere ulaşmak için hem nelere ihtiyacı olduğunu hem de diğer ekip üyeleri ile uyum içinde çalışmayı öğrenecektir. Bu noktada ekibinizdeki herkesin belirlediğiniz hedefleri anladığından emin olun.


2. Yeni ekip üyelerini işe alırken dikkatli olun


Ekibe yeni katılan bir çalışanın düzgün bir şekilde ekiple tanıştırılması başarıyı getiren unsurlardan biridir. Hatta yeni ekip üyelerinin işe alınma kararında çalışanlarınızın fikrini almanız, seçeceğiniz kişinin ekibinizle ne kadar uyumlu çalışacağını görmeniz açısından faydalı olacaktır. Yeni ekip üyenizle ilgili açıkça yapılacak bir bilgilendirme süreci fazlasıyla önemlidir. Bu sayede çalışanlar beklentilerini ne seviyede tutmaları gerektiğini ve başarılı olmak için gerekli kaynaklara ve bilgilere sahip olduklarını bilirler.


3. Ekip içerisindeki negatif davranışlara engel olun


Ekiplerin gereken performansı gösterememesi, ekip içerisinde fikir ayrılıkları yaşanması ve negatif davranışlar sergilenmesi yaygın olarak görülen sorunlardır. Bu tarz durumlarda söz konusu sorunları erkenden tespit edebilmek ve her şey kontrolden çıkmadan önce fikir ayrılıklarını belirleyebilmek yapılması gereken en önemli şeydir. Bu ve benzer problemlerle erken aşamalarda ilgilenmemeniz sonradan ekip içerisinde daha büyük sorunlarla karşılaşmanıza neden olabilir.


4. Yeni fikirlere açık olun


Farklı fikirlere sahip bir ekip içerisinde çalışan bir kişi, kendisini yapılacak işlere daha kapsamlı bir şekilde hazırlar. Aynı zamanda alternatif fikirlerle karşılaşacağını da önceden tahmin edip karmaşık sorunlarla etkin bir biçimde başa çıkabilir. Fikir alma sürecine çalışanların da dahil edilmesi, bu çalışanların iş ile ilgili verilecek kararlar ve atılacak adımlar konusunda söz sahibi olmasını sağlar.


5. Zamanı bir kenara bırakın


“Vakit nakittir.” diyen şirket sahiplerini duyar gibiyiz. Gerçekten de zaman günümüzde çalışma ortamları için en önemli kriterlerden biri haline geldi. Ancak ekibinize gerekli zamanı tanıdığınızda, yani bir iş konusunda onları zaman anlamında kısıtlamadığınızda ekip içerisindeki yaratıcılığın ve dolayısıyla da başarının artmasını sağlayacağınızı unutmayın.


6. Geçmişte yapılan hatalar ekibinizin ilerideki işlerini etkilemesin


İstemeden de olsa şirketinizde geçmişteki negatif davranışları destekleyecek söylemlerde bulunmayın. Geçmişte yaşanan hataları dolaylı bir şekilde değil doğrudan ele alın ve sizi sonuca götürecek tüm adımları uygulayın. Bu sayede ekibiniz kendisine yeni bir rota belirleyip başarıya ulaşmak için doğru bir çalışma gerçekleştirebilir.


7. Ön yargılarınızı bir kenara bırakın


Bir şirkette tecrübeli çalışanlar ve genç çalışanlar gibi sıklıkla kullanılan terimler şirket içerisinde gereksiz bir ön yargı oluşmasına neden olur. Bu durum, ekip içerisinde hem fikir ayrılıklarına hem de yanlış anlaşılmalara neden olabilir. Bunun ortadan kaldırılması için size yardımcı olacak en önemli uygulamalardan bir tanesi ise ekibinizdeki çalışanlara insan davranışları konusunda eğitim vermektir.


8. Ekip içerisinde pozitif etkileşim sağlayın


Bir şirket içerisinde gerçekleşen süreçler hem bir ekibi güçlendirebilir hem de bu ekibin dağılmasına neden olabilir. Ekibinizdeki bir çalışan bir toplantıdaki konuşma sırasında onaylamayan bakışlarla diğer konuşmacıları küçümsüyor veya sözlerini yarıda kesiyorsa bu durumu çalışanınıza mutlaka söyleyin. Bu tarz negatif etkileşimler zamanla ekibe zarar verebilir. Bu nedenle süreci doğru bir şekilde takip etmeyen çalışanlarınızı uygun bir dille uyararak onlardan ekipteki herkese karşı saygılı olmasını isteyin.


9. İş birliği yapılmasını sağlayın


Ekibinizdeki herkesin farklı görevleri ve sorumlulukları olabilir, ancak bir takım halinde çalışmayı öğrenmek başarıyı getiren en önemli kriterlerden biridir. Ekibinizin problem çözümü, süreç iyileştirme ve hedef belirleme gibi unsurlar için ortak bir şekilde karar vermesini sağlayın. Bu noktada ekibin belirlenen aksiyon planını yerine getirmek için ortak ve uygun bir stratejiden faydalanması da akıllıca olur.


10. Sonuçları ödüllendirin


Ekip üyelerinin başarılı olma yolunda kendilerini her zaman sorumlu hissetmesi gerektiğini unutmayın. Başarıya ulaşılması halinde ekibin ödüllendirilmesi ve takdir edilmesi gerekmektedir. İstediğiniz sonuçlara ulaşamadığınızda ise çalışanlarınızın hatalarından ders çıkarıp geleceğe odaklanmalarına destek olun. Bu sayede ekibin motivasyonunu üst seviyede tutabilir ve sonraki projelerde de başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz.


Peki ya sonra?


Mükemmel bir ekip kurduysanız ama çalışanların bordro ve maaş işlemleriyle ilgilenecek vaktiniz yoksa, @WRK İnsan Kaynakları gibi başarılı bir dış kaynaktan destek alabilirsiniz. Üstelik @WRK, bordro süreçlerinin hatasız tamamlanacağını garanti eder ve bordro kaynaklı herhangi bir cezai yaptırımla karşılaştığınızda bu cezayı tamamen üstlenir.26 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör