Ara

İstihdam Sağlarken Karşılaşabileceğiniz Mali Riskleri Biliyor musunuz?

En son güncellendiği tarih: 10 Ara 2019


Günümüzde ülkemizdeki çalışma kurallarını belirleyen, hem işveren hem de işçi haklarını koruma altına alan pek çok yasa ve yönetmelik bulunmaktadır. Şüphesiz ki bunlardan en kapsamlısı da 4857 numaralı İş Kanunudur.


İş Kanunu, işçi ve işveren ilişkisini düzenlemeye yönelik maddeler içermektedir. Kanunda yer alan maddeler, işverenin çalışma hayatında uyması gereken kuralları belirlemekte ve böylece işçilerin izin, ücret, mesai gibi konulardaki haklarını güvence altına almaktadır. İş Kanunundaki yükümlülüklerini yerine getirmeyen iş yerlerine ise idari para cezaları uygulanmaktadır.


Pek çok şirket bu maddeleri yakından takip etse de sürekli artan personel sayısı nedeniyle bordrolama ve özlük işlemleri gibi operasyonlarında yoğunluk yaşayan insan kaynakları departmanları için bazı maddelerin takibi oldukça zor hale gelebilmektedir. Takibi gözden kaçan bu işlemler her ne kadar ufak detaylar gibi görünse de idari para cezalarını beraberinde getirmektedir.


İş Kanununa Göre Çalışan ile İlgili Hükümlere Uyulmaması Durumunda Uygulanan İdari Para Cezaları Nelerdir?


Madde 99/b: İş Sözleşmesinin Yazılı İçeriğini Belirtir Yazılı Belgeyi Vermemek


İş Kanununun 8. maddesine göre iş sözleşmesi, işçi ve işverenin birbirlerine olan sorumluluklarını belirten ve haklarını güvence altına alan bir belgedir. Yazılı sözleşme yapmayan şirketlerde ise işverenin, işçinin işe başladığı tarihten itibaren iki ay içerisinde çalışanına tüm haklarını ve şirket kurallarını belirten bir belgeyi sunması gerekir. Yoğunluk sebebiyle iş sözleşmeleri bazı şirketlerde ikinci plana atılan işler arasında yer alabilir ve unutulabilir. Bu ufak ayrıntının tespit edilmesi durumunda ise iş sözleşmesi sunulmayan her bir çalışan için 141 TL para cezası ödenmesi gerekir.


Madde 102/b: Ücret Pusulası Düzenlememek


İlgili kanunun 37. maddesine göre işveren, elden ya da banka vasıtasıyla yaptığı ödemelerde işçisine ücret akışını gösteren, iş yerinin logosunu taşıyan, imzalı bir pusula sunmak zorundadır. Bu pusula üzerinde; ödeme günü, mesai, tatil ücretleri gibi her türlü ödeme ile veri, avans, nafaka, icra ve sigorta primi gibi kesintilerin kalem kalem eksiksiz bir şekilde gösterilmesi gerekir. Günlük iş temposunun ağırlaştığı ve çalışan sayısının hızla arttığı durumlarda ücret pusulasını eksiksiz ve hatasız olarak hazırlamak zorlaşır ve bu iş başka bir zamana ertelenebilir. Ancak bu durumda dikkatli olmanız gerekir. Çünkü ücret pusulalarının düzenlenmemesi ya da yanlış bildirilmesi halinde de 584 TL idari para cezası uygulanır.


Madde 104: İşçi Özlük Dosyasını Düzenlememek


İş Kanununun 75. maddesine göre işverenin, işçinin kimlik bilgilerini ve kanun uyarınca gerekli belgeleri saklaması ve istenmesi durumunda yetkili mercilere sunması gerekir. İşe yeni başlayan bir kişi gerekli belgelerini insan kaynaklarına eksik sunabilir. Çalışanlar bu işleri ne kadar yakından takip etmek istese de günlük iş yoğunluğunun etkisiyle bu durum unutulabilmektedir. Özlük dosyalarında eksik belge olduğunun tespit edildiği bu gibi durumlarda ise işverenler 1560 TL idari para cezası ile karşı karşıya kalmaktadır.İdari Para Cezası ile Karşılaşmamak için Ne Yapabilirsiniz?


Herhangi bir idari para cezası ile karşılaşmak istemiyorsanız, aklınıza gelen ilk çözüm bu işlere daha çok vakit ayırmak ve daha sıkı iş takibi yapmak olmalıdır. Ancak günlük koşturmacanız içerisinde bu işleri eksiksiz takip etmek için ya pahalı bir yazılıma ya da daha fazla personele ihtiyaç duyabilirsiniz. Üstelik yazılım kullanarak ya da daha fazla personel işe alarak hataların önüne geçemeyeceğiniz için para cezası ile karşılaşma riskiniz devam edecektir.


Bu durumda dışarıdan bordrolama hizmeti almak sizin için en uygun çözüm olabilir. Bordrolama ve özlük işlemleriniz için @WRK İnsan Kaynakları gibi işinde uzman bir dış kaynaktan destek alarak:


• Ücret pusulası ve bordro hesaplamalarının eksiksiz doldurulmasını sağlayabilirsiniz,

Özlük işlemlerinin yönetilmesi konusunda hizmet alabilirsiniz,

• Prim, avans gibi işlemlerinin takibini isteyebilirsiniz,

• İşten çıkış hesaplamalarının yapılmasını ve belgelerin hazırlanmasını isteyebilirsiniz,

• İş sözleşmesi, teşvik hesaplamaları gibi konularda danışmanlık alabilirsiniz.


Üstelik herhangi bir hata nedeniyle para cezası alırsanız, bu cezanın sorumluluğunu da hizmet aldığınız firma üstlenmektedir. Bütün bu avantajları değerlendirdiğinizde bordrolama ve özlük işlemleri için bir dış kaynaktan destek almak sizin için faydalı olabilir.22 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör