Ara

İşe alım sürecinizi kolaylaştıracak 5 ipucu

En son güncellendiği tarih: 10 Ara 2019Şirket kültürünüze en iyi şekilde uyum sağlayacak ve en fazla katkıyı verecek doğru elemanı bulmak bazen zorlu bir süreç olabilir. Çoğu firma iş ilanı açtığında kendi profilleri ile örtüşen adayların başvuru yapacağını beklese de olaylar ne yazık ki her zaman bu şekilde işlemez. Bazen ilanınız günlerce yayınlansa da o mükemmel aday ile bir türlü karşılaşamazsınız. Başvuru yapan adayları mülakata çağırsanız bile her zaman bir şeyler eksik kalır. Bazen de birkaç aday arasında kararsız kalır ve yine aradığınız personeli bulamazsınız.


“Peki, bu süreci kolaylaştırmanın bir yolu yok mu?” dediğinizi duyar gibiyiz. İşte aday arama sürecinizi sancısız hale getirecek ve o mükemmel aday ile tanışmanızı sağlayacak 5 ipucu.


1. CV havuzunuzu kuvvetlendirin


Mülakatlar ile çok vakit kaybetmemek için ilk görüştükleri adayı işe alan şirketler, kendi hedeflerine en iyi şekilde hizmet edebilecek kişilerle tanışma fırsatını ne yazık ki kaçırmaktadır. Bu adaylar genellikle başka bir pozisyonda çalışan ve iş aramayan kişilerdir. Bu gibi durumlarda sizin için en iyi adayı güçlü bir CV havuzu oluşturarak kolayca bulabilirsiniz. Kaliteli bir CV havuzunu kısa sürede oluşturabilmek için:


• Çalışanlarınızı sektörünüz ile ilgili etkinlik ve konferanslara göndererek gelecekte sizinle birlikte çalışabilecek profilde kişiler ile tanışmalarını sağlayın.

• İş arayışında olmasalar bile LinkedIn gibi online platformlarda güncel CV’sini bulunduran ve sizin şirketinize uyum sağlayabilecek kişileri takip edin.

• Üniversitelerin kariyer ofisleri ile yakın ilişkiler kurarak yeni mezunların iş ilanlarınıza başvurmasını sağlayın.

• Burada unutmamanız gereken en önemli nokta CV havuzunuzu ihtiyaç duymadan önce oluşturmanızdır.


2. İşe alım sürecine çalışanlarınızı da dahil edin


Halihazırda şirkette çalışan personelini, değerlendirme sürecine dahil etmeyen şirketler ne yazık ki önemli bir kaynağı kullanmamış olurlar. İşe alım sürecinde söz sahibi olan çalışanlarınız işe aldığınız kişinin şirketinize alışmasına ve eğitilmesine de katkıda bulunacaktır. Çalışanlarınızı bu sürece dahil ederek:


• Şirketiniz için mükemmel adaylar tavsiye etmelerini sağlayabilirsiniz.

• Başvuru için gelen CV’leri incelerken yardım alabilirsiniz.

• Adayların mülakat sürecinde size destek olmalarını isteyebilirsiniz.


3. Web sitenizde iş ilanları için yer ayırın


Web sitenizde şirketinizin misyonu, vizyonu, ürünleri ve hedefleri hakkında bilgi vermekle yetinmeyip iş ilanlarınıza da yer verirseniz, sitenizi ziyaret eden potansiyel adayların şirketinizden etkilenmesini ve size iş başvurusu yapmasını sağlayabilirsiniz. Bu nedenle web sitenizde şirketinizdeki açık pozisyonları ve adaylardan beklentilerinizi net bir şekilde belirten bir bölüm oluşturun. Web sitenizde yer alacak bir işe alım sayfası sizi mükemmel adaylarla buluşturmanın en ideal yolu olabilir.


4. Mükemmel bir çalışma ortamı yaratın


İş arayışında olan adaylar, çalışanlarınız ile daha rahat empati kurabilecekleri için sizden önce onlara kulak verecektir. Bu nedenle çalışanlarınızı dinlemeniz ve kendilerinin sizinle çalışmaktan mutlu olduğundan emin olmanız önemlidir. Çalışanlarınız arasında sık sık anket düzenleyin. Motivasyonlarını artıracak küçük ikramlar sunun ya da etkinlikler gerçekleştirin. Sizi en iyi anlatacak kişiler çalışanlarınız olduğu için onlara kulak vermenizin size fayda sağlayacağını unutmayın.


5. İşe alım yaparken referans kontrolünü ihmal etmeyin


Aslında bu önerimiz işe alım sürecinizi kolaylaştırmak için değil, ilgili pozisyona en uygun adayı bulmanız için önemlidir. Görüştüğünüz adayların iş ortamınızla uyum sağlayıp sağlayamayacağını iki mülakat ile anlayamazsınız. Adayların sundukları referansları dikkatlice incelemeniz ve adaylarla ilgili geçmişe dönük araştırma yapmanız gerekir. Ne kadar zaman alırsa alsın işe alacağınız kişinin şirketinizi tehlikeye atacak bir geçmişe sahip olmadığından emin olmalısınız. Size uygun olmayan bir adayı seçtiğinizde aynı aday arama sürecine geri dönmek zorunda kalırsınız. Vaktinizi ve şirket kaynaklarını da boşuna harcamış olursunuz.


Özetlemek gerekirse her şirketin işe alım süreçlerini iyileştirmesi ve değer verdikleri elemanları kaybetmemek için çalışması gerekir. Yukarıda özetlediğimiz bu öneriler hem işe alım sürecinizi kolaylaştıracak hem de mükemmel bir çalışma ortamı yaratmanıza destek olacaktır.


Mükemmel adayı buldunuz. Peki bu adayın işe giriş işlemleri ve bordrolama süreçleri ile ilgili yardıma ihtiyacınız var mı? @WRK İnsan Kaynakları gibi işinin uzmanı bir dış kaynaktan bu konularda hizmet alarak tüm işlemlerinizin güncel mevzuata göre takip edildiğinden emin olabilirsiniz. Böylece kalan vaktinizde şirketinizdeki diğer işlerle ilgilenebilir ve büyümeye odaklanabilirsiniz.

35 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör