Ara

Gelir Vergisi Nedir ve Nasıl Hesaplanır?

En son güncellendiği tarih: 10 Ara 2019Hayatın içerisinde bir koşuşturma içerisindeyiz. Öyle ki bu aceleci tavır, yaptığımız en ufak işte bile yakamızı bırakmıyor. Bu sebeple araştırma yaparken konu hakkında en anlaşılır dili kullanan ve bize zaman kaybettirmeyen siteleri seçiyoruz. Eğer işin içine matematik de karışmışsa gözümüzde büyütebiliyoruz. Fakat buna hiç gerek yok. Bugün size bahsedeceğimiz konu, birtakım matematiksel işlemler içeriyor. Konuyu rahatça anlamanız için gerekli tüm açıklamaları yaparak sizin için kısa bir yazı hazırladık.


Gelir vergisi nedir?


Gelir vergisi, kişilerin yani hukukta hak edinen ve yetki sahibi olan kurumlaşmamış kişilerin gelirleri üzerinden alabileceği bir vergi türüdür. Gelir, gerçek kişinin takvim yılı içerisinde elde ettiği kazanç ve iratların safi (net) tutarı olarak nitelendirilmektedir. Gelir Vergisi Kanunu tarafından gelir vergisine tabi edilecek gelirler net bir şekilde belirtilmiştir. Bunun içerisinde çalışanları başlıca ilgilendiren ücretler yer almaktadır. Zira maaşlı bir çalışan iseniz ve maaşınızı brüt maaş üzerinden alıyorsanız yıl sonuna doğru elinize geçen net maaş tutarının gittikçe düşmesi yıllık toplam kazancınıza göre ödeyeceğiniz gelir vergisi oranlarının artmasındandır. Bunun sebebi ülkemizde 4 farklı vergi diliminin mevcut olmasıdır. Çalışan, yıl içerisindeki kazancına göre bu vergi dilimlerinden birine girer ve ödeyeceği gelir vergisinin oranı da içinde bulunduğu vergi dilimine göre belirlenir.


2019 takvim yılı gelir vergisi oranları ve gelir vergisi dilimleri


Gelir vergisi hesaplama


Yukarıdaki vergi tarifesine göre elde ettiğimiz maaş kazancımızdan gelir vergisi hesaplama işlemi yapalım.


Örnek 1


Örneğin normal bir çalışanın brüt 4.000 TL aylık maaş ile 2019 yılı içerisinde Mart ayında işe başladığını ve gelir vergisi matrahının 0 olduğunu varsayalım. Bunun üzerinden çalışanın Mart ayı içerisindeki gelir vergisini hesaplayalım.


Brüt maaştan sgk kesintilerini çıkardığımızda elde ettiğimiz tutara (3.400 TL) göre çalışan ilk vergi dilimine (%15) girmektedir. Çalışanın Mart ayı içerisinde ödemesi gereken gelir vergisi tutarı 510 TL'dir.


Örnek 2


Örneğin normal bir çalışan brüt 4.000 TL aylık maaş ile 2019 yılı içerisinde bu sefer Eylül ayında işe başlasın ve yıl içerisinde Kümülatif Gelir Vergisi Matrahı 38.000 TL olsun. Buna göre çalışanın gelir vergisini hesaplayalım.

Burada öncekinden farklı olarak çalışanın kümülatif gelir vergisi matrahı bulunmaktadır. Toplam gelir vergisi matrahına göre çalışanın 3. vergi diliminde (%27) yer aldığını görüyoruz. İşlemlerle gösterecek olursak,


40.000 - 38.000 TL = 2.000 TL (20% tabi olacak kazancımız.)


41.400 – 40.000TL = 1.400 TL (27% tabi olacak kazancımız.)


(2000 X 20%) + (1.400TL X 27%) = 778 TL Gelir Vergisi


İlk bakışta karmaşık gelen bu hesaplamalar aslında oldukça basittir. Fakat bu işlemleri uygulamakta yine de zorlanıyorsanız uzman bir dış kaynaktan hizmet almanız faydalı olacaktır. Online olarak birçok gelir vergisi hesaplama uygulaması bulunmasına karşın işlemlerinizi adım adım izlemek ve sonuçların güvenilirliğinden emin olmak istiyorsanız WRK insan kaynakları gibi işinin uzmanı bir dış kaynak ile çalışmanız yararınıza olacaktır.


WRK İnsan Kaynakları olarak bu hesaplama sürecini basitleştirerek portalımız üzerinden tüm çalışanlarınızı hızlıca bilgilendiriyor ve sizleri “Maaşım neden değişiyor?” gibi sorulara maruz kalmaktan kurtararak İnsan Kaynakları departmanınızın zamanından da tasarruf sağlamış oluyoruz.


57 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör