Ara

Evde Etkili Çalışmanın 5 YoluCOVID-19 salgını nedeniyle birçok şirket, evden çalışma düzenine geçti. Peki hem etkili çalışmak hem de moralimizi yüksek tutmak için ne yapmalıyız?


1. Günlük planınıza sadık kalın


Uzaktan çalışırken kendinizi evin rahatlığına kaptırabilir ve zamanın nasıl geçtiğini bile fark etmeden sorumluluklarınızı aksatabilirsiniz. Bunu önlemek için sabah uyandıktan hemen sonra sanki işe gidiyormuş gibi uygulayacağınız bir çalışma planı hazırlayabilirsiniz. Ayrıca pijama yerine günlük kıyafetler giymek de sizi motive edecektir. Mola verdiğiniz zamanlarda çalışma ortamınızdan uzaklaşıp sizi rahatlatacak şeylere yönelin. Sağlık için hareket etmeyi de unutmayın.


2. Düzenli mola verin


Evden çalışırken belli bir rutin oturtmak önemlidir, ama gün boyunca bilgisayar başında durmamak, düzenli aralıklarla hareket etmek önemlidir. Araştırmalar, gün boyunca sık ve kısa aralar vermenin, az ve uzun aralardan daha yararlı olduğunu gösteriyor. Evden çalışanlar genellikle Pomodoro Teknik yöntemi öneriyor. Buna göre iş gününü 25 dakika çalışma ve 5 dakika ara alma şeklinde düzenlemek gerekiyor.


3. Mola aktivitenizi iyi seçin


Çoğu kişi mola verdiğinde ne yapacağını bilemez ve kendisine ayırdığı süreyi verimsiz bir şekilde geçirir. Mola süreniz boyunca yaptığınız şey çok önemlidir. Çünkü işe döndüğünüzde veriminizi arttıracak olan şey dinlenmiş bir zihindir. Mola verdiğinizde online müze gezebilir, kitap okuyabilir ya da favori sitcom dizilerinizden birini izleyebilirsiniz. Google Arts&Culture sayfasından dilediğiniz müzeyi gezebilir, popüler konuları okuyabilir, sanat eserlerini inceleyebilir ve daha birçok şeyi online olarak yapabilirsiniz.


4. Telefon edin


Evden çalışırken muhtemelen yalnız olacağınız için mesajlaşmak ya da e-posta göndermek yerine telefonda konuşmayı tercih edin. Bu konuşmanın olumlu etkisi olacak ve kişiyi canlandırıp daha verimli kılacaktır. Evden çalışmaya yönelen bazı işletmeler bunun için her gün video konferans yapıyor.


5. Sağlığınıza dikkat edin


Evden çalışmaya başlanılan ilk hafta biraz sıkıntı çekilebilse de bu rutin kısa sürede alışkanlığa dönüşebiliyor. Bu süreçte uyku düzeninize ve beslenme alışkanlığınıza dikkat etmek zihninizi güçlendirecektir.

35 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör