Ara

Salgın Nedeniyle Kısa Çalışma Ödeneğinden Faydalanılabilir mi?Dünya gündemine oturan COVID-19 virüsü nedeniyle birçok iş yeri çalışmaya ara verdi ya da işlerini mecburi olarak minimum düzeye indirdi. Hem işverenlerin hem de çalışanların maddi olarak sorun yaşadığı bu dönemde kısa çalışma ödeneği programından yaralanabilirsiniz.


Kısa Çalışma Ödeneği, İşsizlik Sigortası Fonu kapsamında sağlanan bir imkândır. Genel ekonomik kriz, sektörel kriz, bölgesel kriz veya zorlayıcı sebeplerle işyerindeki haftalık çalışma sürelerinin geçici olarak en az üçte bir oranında azaltılması veya süreklilik koşulu aranmaksızın işyerinde faaliyetin tamamen veya kısmen en az dört hafta süreyle durdurulması hallerinde, işyerinde üç ayı aşmamak üzere sigortalılara çalışamadıkları dönem için gelir desteği sağlayan bir uygulamadır. Cumhurbaşkanı kararı ile üç aylık süre altı aya kadar uzatılabilir.


Kısa çalışma ödeneğine başvuru genel ekonomik, sektörel ,bölgesel kriz veya zorlayıcı sebeplerin varlığı iddiasıyla işveren tarafından yapılmaktadır. Başvuru şartlarının oluştuğunu düşünen işveren, bunlara ilişkin kanıtları ile işyerine ait bilgi ve belgeleri de ibraz ederek İşkur’a başvurmalıdır.


Kısa çalışma ödeneğinden faydalanma koşulları nelerdir?


  • İşverenin kısa çalışma talebinin iş müfettişlerince yapılacak inceleme sonucu uygun bulunması,

  • İşçinin kısa çalışmanın başladığı tarihte, çalışma süreleri ve işsizlik sigortası primi ödeme gün sayısı bakımından işsizlik ödeneğine hak kazanmış olması (Kısa çalışmanın başladığı tarihten önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olanlardan son üç yıl içinde en az 600 gün süreyle işsizlik sigortası primi ödemiş olanlar),

  • İş müfettişlerince yapılacak inceleme sonucu kısa çalışmaya katılacaklar listesinde işçinin bilgilerinin bulunması, gerekmektedir.


2020 yılı için Kısa Çalışma Ödeneği Süresi, Miktarı ve ÖdenmesiKısa çalışma yapan işveren, işçilerin çalışma sürelerine ilişkin kayıtları tutmak ve istenilmesi halinde ibraz etmek zorundadır. WRK İnsan Kaynakları olarak vakit alan bu süreci profesyonel ekibimiz tarafından yürütüyoruz. Aynı zamanda birçok iş ortağımıza da konu hakkında danışmanlık hizmeti vermekteyiz. Süreci tamamen bizim yönettiğimiz bir çalışma modeli ile personel maliyetlerini minimuma indirebilir, çalışanlarınızın mağduriyet yaşamasını önleyebilir ve herhangi bir kayıp yaşamadan süreci atlatabilirsiniz.


Kaynakça

4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu

Kısa Çalışma Ve Kısa Çalışma Ödeneği Hakkında Yönetmelik

www.iskur.gov.tr/isveren/kisa-calisma-odenegi


Kısa Çalışma Talep Formu indirmek için tıklayın.


İşçilere ilişkin bilgileri içeren listeyi indirmek için tıklayın.42 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör