Ara

COVID-19 Nedir?


Oldukça hızlı değişen gündemimizin ses getirici konularından biri olan Yeni Koronavirüs Hastalığı (COVID-19) herkesi endişeli bir ruh haline sürüklemiş durumda. Yaşananlar henüz çok yeni olduğu için çoğumuz bu panik halinde ne yapacağımızı bilemiyoruz. Aslında cevap oldukça basit. Bilmediğimiz bir konu hakkında yorum yapmak, doğru yoldan saptırıcı bir etkiye sebep olabileceği için öncelikle nasıl bir virüsle karşı karşıya olduğumuzu bilmemiz

gerekir.


Sağlık Bakanlığı’nın, Dünya Sağlık Örgütü’nden referans alarak hazırladığı “Covid-19 Rehberi” ’ne göre Koronavirüsler (CoV) soğuk algınlığından Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS-CoV) ve Ağır Akut Solunum Sendromu (SARS-CoV) gibi daha ciddi hastalıklara kadar çeşitli hastalıklara neden olan büyük bir virüs ailesidir. Geçmişte yaşadığımız SARS tecrübesi şu anki endişenin en büyük sebeplerinden biridir.


Hastalık esas olarak damlacık yoluyla bulaşmaktadır. Ayrıca hasta bireylerin öksürme, hapşırma yoluyla ortaya saçtıkları damlacıklara diğer kişilerin elleri ile temas etmesi sonrasında ellerini ağız, burun veya göz mukozasına götürmesi ve temas etmesi ile bulaşmaktadır.


Koronavirüsler genel olarak dış ortama çok dayanıklı olmayan virüslerdir. Ortamın nem ve sıcaklığına, dışarı atıldığı organik maddenin miktarı, kontamine ettiği yüzeyin dokusu gibi faktörlere göre değişen bir dayanma süresi söz konusudur. Genel olarak cansız yüzeylerde birkaç saat içerisinde aktivitesini kaybettiği kabul edilmektedir. Enfeksiyonun yaygın belirtileri solunum semptomları, ateş, öksürük ve dispnedir.


COVID-19 (Yeni Koronavirüs Hastalığı) 'na Yakalanmamak İçin Öneriler:


  • El temizliğine dikkat edilmelidir. Eller en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanmalı, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptiği kullanılmalıdır. Eller yıkanmadan ağız, burun ve gözlerle temas edilmemelidir.

  • Hasta insanlarla temastan kaçınmalıdır (mümkün ise en az 1 m uzakta bulunulmalı).

  • Özellikle hasta insanlarla veya çevreleriyle doğrudan temas ettikten sonra eller sık sık yıkanmalıdır.

  • Bugün için ülkemizde sağlıklı kişilerin maske kullanmasına gerek yoktur. Herhangi bir viral solunum yolu enfeksiyonu geçirmekte olan kişinin öksürme veya hapşırma sırasında burun ve ağzını tek kullanımlık kağıt mendil ile örtmesi, kağıt mendilin bulunmadığı durumlarda ise dirsek içini kullanması, mümkünse kalabalık yerlere girmemesi, eğer girmek zorunda kalınıyorsa ağız ve burnunu kapatması, mümkünse tıbbi maske kullanması önerilmektedir.


WRK İnsan Kaynakları olarak çevremize verdiğimiz değer nedeniyle virüsten korunmak için elimizden geleni yapıyoruz. Sağlık Bakanlığı’nın önerilerini normal yaşantımızda uyguladığımız gibi çalışma hayatımızda da uyguluyoruz. Bu yüzden biz de önlemimizi aldık ve bu süreçte personellerimizin evden çalışmasının, toplantılarımızın görüntülü uzaktan erişim ile sağlanmasının herkes için daha iyi olacağına karar verdik. WRKHR bulut tabanlı HR programı ile siz de istediğiniz her yerden İK süreçlerinizi kolaylıkla yürütebilirsiniz.


Virüs ve virüsten korunma yolları hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak isterseniz Sağlık Bakanlığı’nın sitesine göz atmanızı tavsiye ederiz.


https://hsgm.saglik.gov.tr/tr/covid19


24 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör