Ara

Bordro TarifiMaaş Bordrosu Nedir? Neden Önemlidir? ” adlı yazımızda bir bordroda bulunması gereken bilgilerden bahsetmiştik. Bu yazımızda ise bordro süreci ve maaş ödemesi esnasında dikkat edilmesi gereken önemli hususlardan yani bir bordronun nasıl oluşturulduğundan bahsedeceğiz.


Bordro sürecini ne kadar iyi yönetseniz de gözden kaçırdığınız ufak bir detaydan dolayı yapmış olduğunuz tüm bordro ve maaş ödeme çalışmaları anlamanı yitirebilir. Bordro sürecine ilişkin çalışmaya başladığınızda dikkat etmeniz gereken hususlara değinecek olursak,


 • Parametrelerinizin, yasal tanımlamalarınızın ve gelir vergisi bildirilerinizin güncel olduğundan emin olmalısınız.

 • Her ay için yasal mevzuatı kontrol etmeli ve takip etmelisiniz.

 • İlgili ayda işe başlayan tüm çalışanların işlemlerini sisteminize tanımlamalısınız.


Artık yeni işe başlayan çalışanlarınız için bordro hesaplamasını başlatabilirsiniz. Standart olarak yapılan işlemler genel olarak aşağıdaki gibi ilerler:


 1. Bordrosu yapılacak ayın boş bir puantajı alınır

 2. Kaç tane hafta içi, hafta sonu ve resmi tatil günü olduğu belirtilir,

 3. Puantaj işlemlerinden personellerin devam durumlarına göre puantajlarına eksik gün tanımlamaları (örneğin, raporlu, ücretsiz izinli, yıllık izinli ve doğum izninde olan çalışan) bilgileri puantaja işlenir

 4. Sonrasında ise rutin olarak yan haklar bulunuyor ise her ay düzenli bir şekilde yan haklar prim, yol ücreti, yemek ücreti, yıllık izin ödemesi, kıdem tazminatı, çocuk yardımı ve ihbar tazminatı ödemesi gibi başlıklar işlenir

 5. Ek kazançlarda brüt - net ayrımına dikkat edilir.

 6. Bir sonraki aşama ise ek kesintilerdir. Kesintiler çalışanın maaşından yapılan kesintilerdir. Bunların başında maaş avansı, icra kesintileri ve çalışana ait tüm özel kesintiler bu bölümü oluşturur.

Genel olarak bu işlemler her ay rutin bir şekilde manuel veya yarı sistemsel bir şekilde takip edilir.


İşlemleri gerçekleştirirken dikkat etmemiz gereken diğer detaylar ise,


 • Çalışan, normal bir çalışan mı yoksa emekli mi?

 • Kanun maddelerine göre tanımlanmış mı?

 • İşe Başlama tarihi, işten ayrılma tarihi, doğum tarihi doğru mu?

 • Yan hakları bordroya doğru yansıtılmış mı?

 • İşten ayrılan personelin çıkış işlemi yapılmış mı?

 • Maaş bilgisi net mi, brüt mü?

 • Tüm bordrolarda asgari ücret altında çalışan var mı?

 • SGK tavanını aşan var mı?

 • Eksik günü bilgileri doğru mu?

şeklinde sıralayabiliriz.


Bordro süreci bir yemek ustasının yemeğini lezzetli bir şekilde süslemesi gibi hazırlanır, bu işlemler tamamlandıktan sonra bordolar kontrolden geçer ve sonrasında bankaya liste halinde gönderilerek personel maaş ödemesi işlemleri gerçekleştirilir.


WRK İnsan Kaynakları olarak bu süreçlerin çalışan sayınıza göre ne kadar zaman aldığını biliyoruz ve personelinizin zamanından kazanç sağlıyoruz. Süreçlerinizi analiz ederek birçok işleminizi bütünleşik dijitalleştiriyoruz.


Sistemimizi, İnsan Kaynakları biriminiz ile beraber tüm personelinize kullandırmanız durumunda birçok işlem yapmak yerine sadece kontrol edebilir, her personelin kendi işlemini yapmasını sağlayarak iki biriminizin de zamanından tasarruf sağlayabilirsiniz.


Bu sayede karşılaşabileceğiniz riskleri önleyebileceğiniz gibi zamanınızdan ciddi tasarruf sağlayarak rutin takip edilen mevzuat, güncellenen parametreler gibi konulara aldırış etmeden işlemlerinizi yapabilirsiniz. Böylece personeliniz artsa da maliyetleriniz bu durumdan etkilenmez.

38 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör