Ara

Şirketler İnsan Kaynakları Yönetiminde Ne Tür Problemlerle Karşılaşır?


Küçük ve orta ölçekli şirketler her gün yüzlerce operasyon yönetir ve bir o kadar da soruna çözüm bulur. Ancak konu insan kaynakları yönetimine gelince bu firmaların çoğu sınıfta kalabilir. Bu firmalarda insan kaynakları departmanı bulunmadığı ve bu işlerle ilgilenen personelin başka operasyonları da yönetmesi gerektiği için basit gibi görünen çoğu insan kaynakları prosedürü ertelenir ve zamanla çığ gibi büyüyen bir problem haline gelir.


Peki, insan kaynakları ile ilgili en sıkıntılı işlemler neler? Şirketinizde sorun yaşamamanız için insan kaynakları yönetimindeki en sıkıntılı üç konuyu sizin için özetledik.


1. İşe Alım ve Özlük İşlemleri


Şirketinizde çalışacak bir personel bulmak dışarıdan oldukça kolay görünse de aslında fazlasıyla meşakkatli bir iş. Bakmanız gereken tonlarca iş varken, iş ilanını yazmanız ve kariyer sitelerinde yayınlamanız gerekir. Sonra yüzlerce aday arasından sizin için en uygun olanlarını seçip görüşme aşamasına geçmelisiniz. Daha sonra da size en uygun adayı seçip teklif gönderirsiniz. Tüm bunları tek tek uygularken süreç uzayıp gider ve yapmanız gereken daha önemli işleri ihmal edebilirsiniz, değil mi? İşte bu yüzden şirketler çoğu zaman personel alımı konusunda acele ederek şirket kültürlerine uygun olmayan adayları tercih eder ve uzun vadede hem personel hem de işveren mutsuz olur.


Üstelik sorun sadece doğru adayı bulmakla bitmez. Sizinle çalışacak kişiyi seçtikten sonra bu kişinin işe giriş işlemlerinin yapılması ve özlük dosyasının hazırlanması gerekir. İşe başlayan personel belgelerini eksik getirebilir ve insan kaynakları işleriyle ilgilenen personel yoğun bir şekilde diğer işlere odaklanmışken bu eksik belgeler gözden kaçabilir. İşte insan kaynakları yönetiminde şirketler için en büyük sıkıntı burada başlar. Çünkü özlük dosyalarında eksik belge olduğu tespit edilirse, şirket sahipleri 1560 TL idari para cezası ile karşı karşıya kalır.


2. Bordro, Maaş ve Avans Takibi


Bordrolama, fazlasıyla dikkat gerektiren bir prosedür. Bordro hazırlarken yapılan ufak bir hata işletmeyi idari para cezası ile karşı karşıya getirebilir. Üstelik bordro hazırlama süreci uzayacağı için çalışanların maaş ödemeleri de ertelenir. Bu da çalışan ile işveren ilişkisini zedeleyebilir. Bordro hazırlamamak ise kesinlikle bir çözüm olarak görülmemelidir. Çünkü düzenli olarak bordro hazırlamayan ve çalışanları ile paylaşmayan işverenlerin her bir çalışan için 584 TL idari para cezası ödemesi gerekir.


İnsan kaynakları departmanının eksikliğinde avans takibi sürecinde de sıkıntılar yaşanır. Şirket çalışanları her an avans isteyebilir. İş yoğunluğu nedeniyle dikkatli takip edilmediğinde ödenmesi gereken avanslar atlanabilir ya da hangi çalışandan ne kadar geri ödeme alınacağı takip edilemeyebilir.


3. Yıllık İzin Takibi


Şirket bünyesinde insan kaynakları ile ilgilenecek özel bir eleman ya da departman bulunmadığında yıllık izinlerin takibi de zorlu bir serüvene dönüşür. Hangi çalışanın ne kadar izin aldığı, hangi çalışanın ne kadar izin süresi kaldığı ya da verilen izin sürelerinin takibi içinden çıkılmaz hale gelebilir. Bir de personel işten ayrılmaya karar verdiyse kullanmadığı izin günlerinin eksik tespit edilmesi ve alacağı ücretin hatalı olarak hesaplanması da mümkündür. Yıllık izin sürelerinin takibi dikkatli yapılmadığında işverenler, her bir çalışan için 337 TL idari para cezası ile karşı karşıya kalabilir.


Peki, insan kaynakları yönetiminde yaşanan bu sıkıntıları önleyecek bir çözüm yok mu? Aslında var.


Kaynakları kısıtlı bir şirketin sahibiyseniz, insan kaynakları yönetimi için personel ya da yazılım yatırımı yapmak yerine dış kaynak kullanmayı tercih edebilirsiniz. WRK İnsan Kaynakları gibi işinin uzmanı bir firmadan destek aldığınızda:


  • Personelinizin SGK işe giriş ve işten ayrılış işlemleri eksiksiz yapılır.

  • Personelinizin özlük işlemleri düzenli olarak takip edilir.

  • Ücret pusulası ve bordro hesaplamaları eksiksiz yapılır.

  • Maaş ödemeleri ve banka işlemleri zamanında gerçekleştirilir.

  • Prim, avans ve yıllık izin bakiyesi takibi yapılır.


Üstelik aldığınız hizmetler nedeniyle herhangi bir idari para cezası ile karşılaşırsanız, bu ceza da hizmet aldığınız firma tarafından ödenir. Böylece insan kaynakları yönetimi ile ilgili zamanınızı alacak işlerden kurtulabilir ve işletmenizi geliştirmeye odaklanabilirsiniz.

15 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör